2014 Nisan / Skylife / Erol Makzume’nin Floransa’sı

  • April 1, 2014

Erol Makzume’nin Floransa’sı
Yazı: Hasan Mert Kaya Fotoğraf: Serkan Eldeleklioğlu Tarih: Nisan 2014
TARİHİ DOKUSU, PARKLARI, ALIŞVERİŞ İMKÂNLARI VE YEMEK KÜLTÜRÜYLE AVRUPA’NIN EN GÖZDE ŞEHİRLERİNDEN FLORANSA’YI İŞADAMI, YAZAR VE KOLEKSİYONER EROL MAKZUME’YE SORDUK.

S:Floransa neden görülmeli?
C:Rönesans akımına öncülük yapan bir şehir. Dante, Bocaccio, Brunelleschi, Leonardo da Vinci ile Michelangelo gibi ünlü isimler burada.
S:Sizi bu şehre çeken nedir?
C:Rönesans ve post-rönesans dönemlerine ait sayısız sanat eseri her yerde. Sanat fuarları, sergiler, müzayedeler de şehri çok cazip kılıyor.
S:Floransa’da mutlaka dersek, bunlar nelerdir?
C:Piazza della Signoria’da Dan Brown’ın Cehennem adlı kitabına konu olmuş Palazzo Vecchio, Uffizi Galerisi ile Pitti Sarayı Müzesi, Santa Marie del Fiore Katedrali ve Ponte Vecchio. Bunlar şüphesiz turistler ve tarafımdan en çok gezilen yerler. En beğendiğim müzelerden biri de Avrupa, Osmanlı, Japon dönemlerine ait silah koleksiyonlarını barındıran Museo Stibbert.
S:Neler alınmalı, neler yenilmeli?
C:Buradan yerli yapım güzel bir deri çanta veya ayakkabı ile dönmek en doğrusu. Ayrıca Roberto Cavalli ve Emilio Pucci gibi isimler bu şehirden türemiş moda dahileri. Benim için cazip olan restoranlar, turistlerin az bildiği, ağırlıklı olarak Floransalıların gittiği mekânlar.