26 Ekim 2017 / CnnTürk / “Meşrutiyet Öncesi Portreler” sergisi Saint Benoît Fransız Lisesi’nde

  • October 26, 2017

Türkiye’nin köklü eğitim kurumlarından Saint Benoît Fransız Lisesi, Erol Makzume’nin koordinatörlüğünde,”Pierre Loti ve Hasan (Hassan) Silüetleri, 2. Meşrutiyet Öncesi Portreler” adlı sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergi 23 Kasım’a kadar görülebilecek.

“Pierre Loti ve Hasan (Hassan) Silüetleri, 2. Meşrutiyet Öncesi Portreler Sergisi”nin açılışı, Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Bertrand Buchwalter’ın katılımıyla Saint Benoît Lisesi sergi salonu La Galerie’de yapıldı.

“Pierre Loti ve Hasan (Hassan) Silüetleri, 2. Meşrutiyet Öncesi Portreler”

Sergi Erol Makzume’nin yıllar boyu yaptığı araştırmalar sonucu ortaya çıkan değerli eserlerden oluşuyor. Sergide yer alan Hassan imzalı 1905-1906 yılına ait litografiler, İstanbul’un yabancı kordiplomatiği, Osmanlı Hükümet mensupları, Pera, Büyükaada ve Moda’daki ünlü simaları resmediyor.

Serginin gizli kahramanı ünlü yazar, Fransız Akademisi üyesi, Fransız devlet adamı ve Türkiye sevdalısı Pierre Loti. Bunun sebebi, bu eserlerin sahibi ”Hassan” mahlaslı kişinin, Pierre Loti’nin kumandasındaki, Fransız Elçiliği’ne bağlı yardımcı gemi ‘La Mouette’ te görevli ‘Robert de Guiroye’ adlı subay olması. Bu subayın, Cercle d’Orient , Pera Palas Balo Salonu, Tepebaşı Tiyatrosu gibi dönemin önemli sosyal kulüplerinde uzun zaman geçirdiği, fotoğraf çekimlerinden faydalanarak akşamları gemisi “La Mouette”e döndüğünde çizimleri yaptığı düşünülüyor.

Zonaro’nun desenleriyle bezeli yelpaze

Sergide yer alan diğer bir eser, Osmanlı Saray Ressamı Fausto Zonaro’nun İstanbul görüntüleri ile bezediği parşömen bir yelpaze. İngiliz Elçisi Philip Currie ile eşi, 1895’te yabancı diplomatik misyona ve İngiliz Elçiliği personeline verdiği davette, parşömeni misafirlerine imzalattırdıktan sonra Zonaro’dan, boş alanları İstanbul görüntüleri ile doldurmasını istemişlerdi. Yelpaze 1890’lı yıllarda, dünya siyasetini yön veren diplomatların imzaları ile, bir başka tarihi belge niteliği taşımaktadır.

Serginin gizli kahramanı olan Pierre Loti ile ilgili, Fransız Kültür Merkezi tarafından düzenlenen, Pierre Loti ve Zamanı Çapraz Bakışlar adlı söyleşi,13 Kasım 2017 günü saat 19:00’da İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.