Beşiktaş’tan Floransa’ya Sanat Köprüsü! – Beşiktaş Belediyesi

  • May 11, 2015

Beşiktaş’tan Floransa’ya Sanat Köprüsü!
Beşiktaş Belediyesi ve Floransa Belediyesi İşbirliği ile Fausto Zonaro’nun “Hayat ve Işık” sergisi Medici Riccardi
Sarayı’nda açıldı.
Eklenme Tarihi: 09 Nisan 2015 Perşembe
Osmanlı Saray Ressamı “Fausto Zonaro” Sergisi
“BELLE ÉPOQUE” ‐ “HAYAT VE IŞIK”
Fausto Zonaro, II. Abdülhamit döneminde saray ressamı olarak Osmanlı sarayına hizmet vermiş oryantalist bir ressamdır. İstanbul’da yaşadığı süre
boyunca Beşiktaş’ta yaşamış ve eserlerini Akaretler’deki atölyesinde icra etmiştir. İstanbul’u farklı yönleriyle yansıtan resimleri ve İstanbul’da kaldığı süre içinde yaptığı Türkiye konulu 1350 resmi ile İtalyan bir ressam olması yanı sıra “Türk Ressamı” olarak da tanınan Zonaro sayesinde Avrupa,İstanbul’u ve Türkleri onun resimleriyle yakından tanıma fırsatı buluyor.
Bu vesileyle Beşiktaş Belediyesi ve Floransa Belediyesi çeşitli temaslarda bulunarak “Fausto Zonaro Sergisi” açılışında işbirliği yaptı.Beşiktaş Belediyesi ve Floransa Belediyesi adına Fausto Zonaro Sergisi’nin küratörlüğünü ise Erol Makzume üslendi.
Floransa Medici Riccardi Sarayı’nda gerçekleşen açılışa, Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar, Beşiktaş Belediyesi Meclis Üyeleri ve muhtarlardan oluşan bir heyet katıldı.
Fausto Zonaro sergisinin gerçekleşeceği Medici Riccardi Sarayı’nı ziyaret ederek tarihi mimarisini ve içindeki eserleri yakından inceleyen heyet,Zonaro’nun İstanbul ve Osmanlı tablolarına büyük ilgi gösterdi.
Fausto Zonaro sergisi açılışının ardından Emre Aracı şefliğindeki orkestra sahne aldı. Orkestra’nın “Osmanlı Sarayı’nda Avrupa Müziği” konseri dinleyicilere, İtalya’da Türk Müziği coşkusunu yaşattı.
Floransa Belediye Başkanı Dario Nardella ve Başkan Hazinedar, İtalya ve Türkiya, Floransa ve Beşiktaş arasında kurulan bu köprüden çok memnun olduklarını ifade ettiler. Başkan Hazinedar ise açılış sonrası yaptığı konuşmasında,
“Osmanlı ihtişamı ve İtalyan “Belle Époque”ta Hayat ve Işık” sergisi nedeniyle hem Floransa’da hem de sanat tarihinin mabedi olan bu sarayda bulunmaktan dolayı çok mutluyum. Fausto Zonaro’nun Beşiktaşımız açısından büyük önemi var. Sanatçı en paha biçilmez eserlerini 1896‐1908 yılları arasında Osmanlı Saray Ressamı sıfatıyla Beşiktaş’taki atölyesinde ortaya koymuştur.

Bu durum bana ve tüm Beşiktaşlılara büyük bir onur veriyor. Beşiktaş Akaretler’deki atölyesinde sayısız sanat eserine imza atan büyük ustanın sergisini mevkidaşım Nardella ile birlikte organize etmekten büyük bir onur duyuyorum.” şeklinde konuştu.